Валентино, сама подумай, я ніколи не рахував твої гроші, але зараз це занадто. Дуже цікаво виходить. Сину ти машину купуєш, а я все життя маю на велосипеді їздити? – сердито мене спитав чоловік. Я пообіцяла сину, що куплю йому машину, і це моє рішення дуже не сподобалося моєму чоловікові. Вадим вважає, що це буде несправедливо по відношенню до нього. А я слухала його тоді, стоячи на кухні в далекій Італії, і просто не розуміла – в чому проблема? Це ж мої гроші, я їх сама заробила, своєю важкою працею, і за них пообіцяла сину купити машину. Олег уже навіть собі вибрав ту, яка йому сподобалася, надсилав мені фотографії у месенджер, тішився як дитина. В Італію на заробітки я поїхала відносно недавно, всього 2 роки тому, бо захотілося трохи краще жити, побачити світ і допомогти родині. Гроші тут важко заробляються, це знає кожен, хто пройшов цей шлях. Я спочатку на прибиранні була, спина німіла від ранку до вечора. За квартиру і за їжу платила сама, тому відкладала небагато, кожна копійка була порахована

– Цікаво виходить, Валентино, я ніколи не рахував твої гроші, але зараз це занадто. Сину ти машину купуєш, а я все життя маю на велосипеді їздити? – сердито мене спитав чоловік.

Його голос у телефонній слухавці тремтів від образи, і ця інтонація була мені абсолютно незнайома. За довгі роки нашого спільного сімейного життя це вперше він собі так дозволив говорити зі мною. Жодного разу Вадим не підвищив голосу, не дорікнув мені нічим, а тут — наче інша людина. Я навіть підозрюю, чому його так тригернуло.

Я пообіцяла сину, що куплю йому машину, і це моє рішення дуже не сподобалося моєму чоловікові. Вадим вважає, що це буде несправедливо по відношенню до нього. А я слухала його тоді, стоячи на кухні в далекій Італії, і просто не розуміла – в чому проблема? Це ж мої гроші, я їх сама заробила, своєю важкою працею, і за них пообіцяла сину купити машину. Олег уже навіть собі вибрав ту, яка йому сподобалася, надсилав мені фотографії у месенджер, тішився як дитина.

В Італію на заробітки я поїхала відносно недавно, всього 2 роки тому, бо захотілося трохи краще жити, побачити світ і допомогти родині. Гроші тут важко заробляються, це знає кожен, хто пройшов цей шлях. Я спочатку на прибиранні була, спина німіла від ранку до вечора. За квартиру і за їжу платила сама, тому відкладала небагато, кожна копійка була порахована.

А останній рік мені пощастило — я пішла на фісу (постійну роботу по догляду), стала заробляти тисячу євро в місяць, чистими, на всьому готовому. Господарі виявилися хорошими людьми, витрат на житло та харчування у мене не стало, і я змогла за рік відкласти кругленьку суму. Син, як дізнався про мої успіхи, відразу нагадав про давню розмову і попросив мене, щоб я придбала йому авто.

Я була впевнена, що чоловік мене зрозуміє. Ну що поганого в тому, що я сину пообіцяла машину? Хіба не всі батьки бажають дітям найкращого? А чоловік образився, і то навіть дуже сильно, я навіть від нього не сподівалася такої реакції.

Вадим каже, що він до 50 років на велосипеді їздить, бо все нам з Олегом віддавав, дбав, щоб у нас все було, а тепер, коли я стала заробляти, я про нього просто забула, викреслила його інтереси.

Я довго ходила по кімнаті після тієї важкої телефонної розмови. Спогади самі лізли в голову. Я намагалася зрозуміти, чому Вадим так злиться.

Коли ми одружилися, у мене вже був син Олег. Мій перший шлюб виявився дуже невдалим, колишній чоловік не хотів ні працювати, ні родиною займатися. Ми швидко розлучилися, і я залишилася з трирічним сином на руках, без грошей і чітких перспектив.

А Вадим, який був моїм однокласником і колись тихо зітхав за мною за партою, дізнавшись про моє повернення до мами, став чистенько до нас заходити. То іграшку Олегу принесе, то цукерки, то мамі моїй паркан підправить. І одного разу, сидячи на нашій маленькій веранді, він зізнався, що кохав мене ще зі школи. Сказав, що коли я стала вільною, він не хоче втрачати шанс і запропонував мені вийти заміж за нього.

Ми розписалися. Це було непросто, бо батьки Вадима були категорично проти такої невістки — з дитиною, без приданого. Але Вадим пішов всупереч волі своїх батьків, зібрав речі й переїхав до мене. Сина мого він полюбив усім серцем, дуже добре до нього ставився, ніколи не ділив на “свій” і “чужий”. Для мене це тоді було найголовніше. Якщо чоловік любить твою дитину — ти заради нього гори звернеш.

Жили ми у мене вдома, разом з моєю мамою. Завдяки Вадиму я багато років взагалі не працювала, займалася домом, сином, городом. Чоловік мій добре заробляв на місцевому підприємстві, займався ще якимись підробітками, і все додому приносив сам. Мені навіть в магазин чи на ринок за продуктами не треба було ходити, все чоловік купував сам, точніше, привозив на своєму старому, але надійному велосипеді з великими багажниками.

Ми з ним гарно прожили, сина виростили, Олегу вже 27 років. Вадим повністю подбав про його освіту, оплатив навчання, а потім і на роботу хорошу його влаштував через знайомих. Мій син до Вадима завжди ставився як до рідного батька, поважав його, хоча і знав, що біологічно вони не рідні. Вадим для нього був авторитетом.

Все у нас було добре, тихо й розмірено. А 3 роки тому моя подруга Галина, яка вже давно облаштувалася в Римі, заладила, щоб я з нею в Італію їхала.

– Валю, ну що ти сидиш? – переконувала вона мене по відеозв’язку. – Син дорослий, самостійний. Чоловік працює. Поїдь, зароби копійку, світ побачиш, хоч одягнешся нормально, ремонт оновите.

Я спочатку відмовлялася, боялася їхати в невідомість. Але потім собі подумала, що можна було б і спробувати. Адже Вадим хоч і все життя непогано заробляв, та ми всі його гроші відразу і витрачали. На їжу, на одяг, на навчання Олегу, на поточні потреби. Так склалося, що відкладеного у нас не було нічого, жили від зарплати до зарплати, хоч і в достатку.

Так, про будинок Вадим подбав на совість. За ці роки він привів його до ладу, розбудував додаткові кімнати, зробив хороший, дорогий ремонт, поміняв дах. І подвір’я гарно облаштував плиточкою, і огорожу нову залізну поставив. Усе своїми руками та за свої кошти. Але ж готівки ми собі не відклали, навіть 500 євро не мали на якийсь чорний день чи на випадок хвороби.

Вадим не дуже хотів, щоб я в ту Італію їхала. Коли ми сиділи за вечерею перед моїм від’їздом, він сумно дивився в тарілку.

– Валю, навіщо воно тобі? – тихо казав він. – Нам хіба мало? На хліб з маслом є, хата доглянута. Навіщо їхати світ за очі?

Але я наполягла, і він таки змирився. Хоча потім постійно бурчав по телефону, ледь не щодня просив, щоб я поверталася. Казав, що дуже скучив, що йому самотньо в порожньому будинку, і що йому не мої євро потрібні, а кохана дружина поруч.

Але була одна обставина, про яку Вадим, схоже, забув, або не брав її серйозно до уваги. Коли ми ще вдома святкували 25-річчя Олега, син підсів до мене на кухні, обійняв і тихо попросив:

– Мам, мені так машина потрібна. На роботі хлопці всі на колесах, а я як підліток на маршрутках. Допоможеш колись?

І я тоді, розчулена його святом, міцно його обійняла й пообіцяла, що як тільки поїду в Італію і назбираю необхідну суму – обов’язково куплю йому авто.

Син за цей час не лінувався, здав на права, знайшов хороші курси. А я тут, заощаджуючи на кожному кроці, нарешті назбирала ту саму заповітну суму на машину. Подзвонила додому радісна, щоб поділитися успіхом, і тут, неочікувано, Вадим став категорично проти.

Після тієї першої сварки по телефону ми не розмовляли два дні. Я ходила сама не своя, італійські краєвиди мене не радували. На третій день увечері Вадим подзвонив сам. Його голос уже не був таким злим, радше втомленим і глибоко ображеним.

– Валю, ти взагалі розумієш, як це виглядає з мого боку? – почав він без зайвих привітань.

– Як, Вадиме? Я просто виконую обіцянку, яку дала дитині. Що тут такого? – намагалася я говорити спокійно.

– Дитині? Олегу двадцять сім років, Валю! Він здоровий дорослий чоловік, працює, заробляє. А я до 50 років на велосипеді їзжу! Ти вважаєш, це справедливо? Я все життя кожну копійку ніс у дім. Я не купував собі дорогих речей, не їздив на курорти. Я робив усе, щоб у вас з Олегом було все найкраще. Скільки разів я міг відкласти собі на якесь стареньке авто? Міг! Але треба було Олегу за інститут платити, треба було йому куртку фірмову, треба було комп’ютер. Я посувався, мовчав і крутив педалі. А тепер, коли ти вперше в житті заробила власні гроші, ти навіть не згадала про мене!

Я зітхнула, притискаючи слухавку до вуха.

– Вадиме, але ж ти сам нічого не казав про машину. Тобі подобався твій велосипед, ти завжди казав, що це для здоров’я корисно, що ти рух любиш.

– Бо я чоловік, Валентино! – майже вигукнув він. – Я мав бути сильним і не плакатися, що мені важко взимку в ожеледицю на двох колесах на роботу літати. Я думав, ти сама це бачиш і розумієш. Я теж хочу машину, якщо вже на то пішло – купляй мені! Чому першому Олегу? Чому хлопець, який ще нічого в цьому житті сам не збудував, має отримати все готове, а чоловік, який відбудував твій дім, залишається ні з чим?

Ці слова вразили мене. Я ніколи не дивилася на ситуацію під таким кутом. Для мене Вадим завжди був скелею, людиною, яка вирішує проблеми, а не створює їх. Його велосипед здавався мені частиною його образу, чимось незмінним і добровільним.

– Вадиме, але я вже пообіцяла Олегу. Він уже модель вибрав, чекає на гроші. Як я тепер йому скажу: “Вибач, сину, я купую машину вітчиму, а не тобі”? Це ж образить його. Він виріс, думаючи, що ти його батько, а тепер вийде, що ти забираєш у нього мрію.

– Вітчиму? – тихо перепитав Вадим, і в його голосі з’явився такий сум, що мені стало ніяково. – Ось значить як… Коли треба було забезпечувати, вчити і на роботу влаштовувати — я був батьком. А як дійшло до діла — то я вже вітчим, який забирає у синочка іграшку?

Я зрозуміла, що сказала щось зовсім не те, бовкнула не подумавши.

– Вадиме, я не це мала на увазі, ти ж знаєш! Ти для нього батько! Прости, я просто заплуталася.

– Я теж хочу поваги, Валю, – відрізав чоловік. – Просто людської вдячності за всі ці роки. Якщо ти зараз віддаси всі гроші Олегу, я зрозумію, що моє місце в цьому домі — десь на задвірках, біля мого велосипеда. Думай сама.

Він поклав слухавку.

Наступного дня я вирішила поговорити з Олегом. Хотіла дізнатися, що відбувається вдома і як він бачить цю ситуацію. Син відповів швидко, був у доброму гуморі.

– Привіт, мамуль! Як там Італія? Ну що, ти вже готова переказувати гроші? Я тут такий варіант знайшов, просто супер! Стан ідеальний, кондиціонер, колір сріблястий, як я і хотів!

– Привіт, Олежику… – я зам’ялася. – Знаєш, сину, у нас тут виникла невелика проблема. Ми з батьком посварилися через цю машину.

– Посварилися? Через що? – здивувався Олег. – Батько завжди був за те, щоб я розвивався. Що йому не подобається?

– Розумієш… Вадим вважає, що це несправедливо. Він каже, що все життя провів на велосипеді, все віддавав родині, і тепер ображається, що я купую машину тобі, а не йому. Каже, що теж хоче авто.

У слухавці на мить запала тиша. Потім Олег фиркнув:

– Мам, ну ти серйозно? Батьку скоро п’ятдесят. Він усе життя на тому велику їздить, йому так зручно, він звик. Навіщо йому зараз машина? Права у нього десь лежать старі, він уже й забув, як кермувати. А мені авто потрібне для роботи, для статусу, дівчину кудись повезти. Тим паче, ти ж МЕНІ пообіцяла на ювілей. Обіцянки треба виконувати, хіба ні?

– Треба, сину, але… Батько дуже образився. Він згадав усе: як вчив тебе, як хату робив.

– Мам, ну він же чоловік, він мав це робити, – спокійним, навіть трохи егоїстичним тоном сказав Олег. – Він прийшов у наш дім, до тебе. Це нормально, що він вкладався. Якщо він зараз починає рахувати, скільки на мене витратив, то це якось не по-чоловічому. Ти сама заробила ці гроші в Італії, це твої євро. Ти маєш повне право розпоряджатися ними так, як хочеш. Ти пообіцяла сину. Давай ти мені скинеш суму, я куплю, а з батьком ти потім сама якось помиришся, приїдеш — притишиш його образу.

Ці слова сина мене різанули. “Він прийшов у наш дім”, “він мав це робити”… Мені раптом стало соромно за Олега. Вадим виховував його як рідного, ніколи ні в чому не відмовляв, а син зараз так легко знецінив усе його життя і працю.

Тепер я сиджу в своїй маленькій кімнатці в Італії і не знаходжу собі місця. Гроші, які здавалися мені квитком у щасливе та заможне майбутнє, стали причиною величезного розколу в моїй родині.

З одного боку — мій син, моя кров. Я дійсно пообіцяла йому цю машину два роки тому, коли їхала сюди. Він жив цією мрією, здав на права, вибрав автомобіль. Якщо я зараз відмовлю йому, це може зіпсувати наші стосунки, він вирішить, що мати його зрадила або що чоловік для неї дорожчий за власну дитину.

З іншого боку — Вадим. Чоловік, який прийняв мене з дитиною, коли від мене всі відвернулися. Чоловік, який не боявся важкої праці, який збудував для нас затишне гніздечко, який ніколи не дорікнув мені жодною копійкою, поки я сиділа вдома. І зараз він вперше за 24 роки спільного життя попросив щось для себе. Ба більше, він попросив не просто річ, він попросив визнання своєї важливості в моєму житті. Його образа глибока і, якщо чесно, тепер я бачу, що вона цілком виправдана.

Я не розумію, що з ним сталося раніше, чому він мовчав і не казав про свої бажання. Можливо, терпів і чекав, що я сама здогадаюся? А тепер цей нарив прорвав.

Я опинилася перед найважчим вибором у своєму житті. Наступного тижня я маю або переказати гроші Олегу на авто, або відправити їх Вадиму, або взагалі залишити їх у себе, повернутися додому і розбиратися на місці, але тоді образяться взагалі всі.

Кого мені поставити в пріоритет у цій непростій ситуації — сина, якому я дала слово, чи чоловіка, який поклав своє життя на вівтар нашої родини? Як вчинити правильно, щоб і родину не зруйнувати, і справедливості досягти?

Що б ви порадили мені в такій ситуації? На чиєму ви боці — ображеного чоловіка на велосипеді чи молодого сина, який чекає на обіцяну машину?

Спеціально для Українці Сьогодні.

Фото ілюстративне.

You cannot copy content of this page